יום רביעי, 4 בפברואר 2015

מהי פסיכיאטריה משפטית?

משה קוטלר
פסיכיאטר יכול לבחור את התחום של פסיכיאטריה משפטית בתור תת-התמחות. התמחות זו מעניקה לרופא מסוגו של פרופ' משה קוטלר את הזכות להעניק חוות דעת מקצועית לאנשים שעומדים למשפט. ההתמחות מסמיכה את הפסיכיאטר לכתוב את חוות הדעת, לערוך אותה ולטפל בה בהתאם להוראות החוק. חוות דעת פסיכיאטרית נכתבת כאשר יש צורך מבחינת בתי המשפט ועורכי הדין באינדיקציה לאי שפיות של אדם מסוים.
פסיכיאטריה משפטית מבוססת על הערכה מקצועית של הפסיכיאטר. היא קובעת במקרים רבים את גזר דינו של נאשם, יכולה להכריע בשאלה האם יועבר למאסר או לבית חולים לחולי נפש ומשפיעה גם על אופי הטיפול שיקבל. בין היתר נדרש הפסיכיאטר לספק חוות דעת רק לאחר שהוא בוחן את ההיסטוריה האישית, הרפואית והפלילית של המטופל. מעבר לכך, על הפסיכיאטר לערוך ראיונות עם בני משפחתו וכל קרוביו של המטופל טרם הגשת חוות הדעת הסופית לבית המשפט.
תפקידו של פרופ' משה קוטלר במתן חוות דעת
פסיכיאטריה משפטית ניתנת בתחום המשפט הפלילי והאזרחי. משפט פלילי עוסק ברצח, אונס התעללות וכדומה ובמהלכו פסיכיאטר מסוגו של משה קוטלר מסביר האם לדעתו הנאשם שפוי או לא שפוי. לעומת זאת, במשפט אזרחי תפקידו של משה קוטלר הוא לאפשר לשופט לקבל החלטה לגבי נכות נפשית, קבלת פיצויים מהמוסד לביטוח לאומי, אישור צוואות, קביעת אפוטורופוס וכדומה.
אלו השאלות המתעוררות במהלך כתיבת חוות דעת משפטית של פסיכיאטר:
  • האם הנאשם חווה שינוי בדרכי ההתנהגות לעיתים קרובות?
  • כיצד משפיעים דפוסי החשיבה על התנהגותו של הנאשם?
  • האם האדם מהווה סכנה לעצמו או לסביבה?
  • מה משמעות שפת גופו של הנאשם?
  • כיצד אופן דיבורו מייצג את מצבו הנפשי של הנאשם?

תשובות לשאלות אלו מאפשרות כתיבת חוות דעת מלאה ויסודית.

תגובה 1:

  1. בבלוג האישי של הפסיכיאטר משה קוטלר כתוב בגוף הפוסט לעיל: "פסיכיאטר מסוגו של משה קוטלר". האם מדובר בדיסוציאציה?

    השבמחק